Blog

Wykład, szkolenie, warsztat, trening indywidualny – podobieństwa i różnice


W ostatnim filmiku mówiłem o ośmiu powodach, dla których warto się szkolić. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Ci o różnicach między wykładem, szkoleniem, warsztatem a pracą indywidualną. Na końcu chciałbym opowiedzieć Ci… Czytaj więcej

W ostatnim filmiku mówiłem o ośmiu powodach, dla których warto się szkolić. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Ci o różnicach między wykładem, szkoleniem, warsztatem a pracą indywidualną. Na końcu chciałbym opowiedzieć Ci kilka słów o power speechu, czyli o mowie inspiracyjnej.

 

[Ten tekst jest transkrypcją filmiku, który znajdziesz poniżej. Jeżeli chcesz, możesz te 
informacje przyswoić na 3 rodzaje: oglądając mnie, czytając oraz słuchając na SoundCloud. 
Video oraz player audio znajdują się poniżej tekstu, na dole tej strony.]

WYKŁAD

Jeżeli chodzi o wykład to celem wykładu jest poinformowanie o czymś słuchaczy. Chodzi po prostu o przekazanie, przetransferowanie wiedzy. Weźmy przykład obsługi klienta i sytuacji, w której opiekun spotyka się z klientem agresywnym, niemiłym i próbującym zdominować go. Wykład będzie polegał na tym, że wykładowca powie, jak opiekun powinien się w takiej sytuacji zachować, a uczestnicy prawdopodobnie zanotują sobie, co powinni zrobić.

W wykładzie uczestniczyć może właściwie nieograniczona ilość osób, ponieważ komunikat płynie w jedną stronę- od wykładowcy do słuchaczy.

SZKOLENIE

Drugą formą przekazywania wiedzy są szkolenia. W szkoleniach też może uczestniczyć kilkadziesiąt, kilkaset, nawet kilka tysięcy osób. To, co odróżnia szkolenia od wykładu to to, że mamy już do czynienia z jakąś formą aktywności uczestników np. uczestnicy wykonują jakieś ćwiczenia.

Jeżeli weźmiemy znowu pod uwagę przykład klienta agresywnego, który stara się zdominować opiekuna to uczestnicy, po przekazaniu wiedzy i przepisu, jak powinien się opiekun zachować, będą mogli np. w parach przećwiczyć daną sytuację, gdzie jedna osoba wcieli się w rolę klienta, a druga rolę opiekuna, a później zamieniają się rolami i będę mogli sobie dać nawzajem jakąś informację zwrotną.

WARSZTAT

I tu przechodzimy do trzeciej formy uczenia się, czyli warsztatu.

Warsztat tym różni się od szkolenia, że mamy do czynienia z większym zaawansowaniem jeśli chodzi o ćwiczenia. 80% warsztatu to są ćwiczenia, 20% to jest wykład; na wykładzie z kolei mamy 20% ćwiczeń, a 80% wykładu, czyli przekazywania wiedzy. Jeżeli chodzi o warsztaty to z reguły uczestniczy w nich kilka do kilkunastu osób maksymalnie, ponieważ tutaj mamy już do czynienia z tym, jak wspomniałem wcześniej, z ćwiczeniami.

Trener stara się z każdym z uczestników popracować indywidualnie przez jakiś czas i dać mu indywidualną informację zwrotną. Dlatego warsztaty są bardziej skuteczną formą uczenia się, gdzie możemy pracować na pewnych zachowaniach.

TRENING INDYWIDUALNY

Czwarta forma takiej pracy z trenerem to trening indywidualny. To jest najbardziej efektywna i skuteczna forma uczenia się, ponieważ masz do dyspozycji 100% czasu trenera, który poświęca go tylko i wyłącznie Tobie. Razem możecie pewne rzeczy wypracowywać, razem możecie od razu mieć bieżący feedback, możesz zadać dowolne pytanie, na każde pytanie otrzymasz odpowiedź. Trener może się podzielić całą wiedzą, którą posiada, ponieważ warunki na to pozwalają.

POWER SPEECH CZYLI MOWA INSPIRACYJNA (MOTYWACYJNA)

Chciałbym Ci jeszcze powiedzieć o piątej formule, czyli mowie inspiracyjnej, czyli tak zwanym power speechu. W moim przypadku jest to pewnego rodzaju wykład w połączeniu ze szkoleniem, ponieważ uczestnicy nie tylko słuchają tego, co ja mam do powiedzenia, a przekazuje im sprawdzoną wiedzę biznesową, ale również dostają dawkę inspiracji oraz wykonują pewnego rodzaju ćwiczenia. Z reguły, jeśli chodzi o power speech, odbiorców może być od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy. To zależy od organizatora. Celem tutaj jest zainspirowanie, danie jakichś ciekawych wskazówek, ciekawej wiedzy, bardzo praktyczne i wzrost motywacji do działania.

 

Podsumowując, już wiesz, czym różni się wykład od szkolenia, od warsztatu, od pracy indywidualnej i od power speecha.

Mam nadzieję, że pozwoli Ci to na wybór najbardziej odpowiedniej formuły dla Ciebie.

Życzę Ci sukcesów i serdecznie pozdrawiam 🙂

Nikodem

 


Zostaw komentarz

Your email address will not be published.