Blog

Usuń to, co Dawidem nie jest


Nie wiem czy znana jest Ci historia związana z rzeźbą Dawida. Uznawana jest ona za jedną z najpiękniejszych w historii ludzkości.
Michał Anioł do pracy wykorzystał złom marmuru, który wcześniej był powierzony… Czytaj więcej

Nie wiem czy znana jest Ci historia związana z rzeźbą Dawida. Uznawana jest ona za jedną z najpiękniejszych w historii ludzkości.

Michał Anioł do pracy wykorzystał złom marmuru, który wcześniej był powierzony Agostinowi di Duccio. Podobno, kiedy Buonarroti (Michał Anioł) zobaczył kamień, powiedział: „Widzę rzeźbę, teraz muszę tylko odrzucić to, co zbędne”. Prace nad Dawidem trwały 3 lata a efekt był zachwycający!

Dlaczego o tym piszę?

W tej historii ukryta jest pewna prawda związana z rozwojem osobistym. I nie chodzi mi o zbędne kilogramy, które Dawid zrzucił przy pomocy Michała Anioła 😉 ale o to, że każdy z nas ma potencjał doskonałości. Ten potencjał potrzebuje jednak pracy, potrzebuje ociosania i szlifów.

W rozwoju osobistym często przeceniane jest zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, a niedoceniane, co można osiągnąć odrzucając to, co niepotrzebne. Mam tu na myśli przede wszystkim ograniczające przekonania, schematy myślenia, które blokują rozwój.

Słuchanie wewnętrznego sceptyka, który nieustannie wmawia Ci, że „nie nadajesz się do tego”, „jesteś za stary”, „jesteś za młody”, „a co jak ci się nie uda?” „co jak zostaniesz wyśmiany?” itp. itd.), ale także myślenie odbierające poczucie szczęścia (nie jestem szczęśliwy bo: „nie mam wystarczająco pieniędzy”, „mam kiepską pracę” itd. ), albo je warunkujące: „będę szczęśliwy jeśli… będę miał więcej pieniędzy, lepszy samochód, mieszkanie, ubrania, relacje, itp. itd.

To wszystko odbiera poczucie szczęścia. A co by było gdyby pomyśleć inaczej? Co gdyby zanegować dotychczasowe przekonania i pomyśleć odwrotnie, w sposób, który wspiera Twoje poczucie szczęścia? Pewno zacząłbyś dostrzegać, że wiele Twoich dotychczasowych przekonań wcale nie musiały być prawdziwymi, ale mogą blokować Twój rozwój w sposób jak najbardziej realny!

Dlatego mam dla Ciebie propozycję. Zobacz siebie jako osobę, którą chcesz się stać  w przyszłości i zastanów się co należy odrzucić. Automatycznie wejdziesz na drogę na której będziesz się stawał coraz lepszą wersją siebie samego.

Na koniec tego wpisu proponuje Ci ćwiczenie.

Ćwiczenie: weź czystą kartkę papieru i napisz 3 rzeczy, które chciałbyś w sobie zmienić. Aby zwiększyć swoją motywację warto napisać dlaczego chcesz to zrobić.

Przykładowe postanowienia:

 1. Przestaję narzekać-> zawsze myślę w kategorii rozwiązań, aby stać się bardziej pozytywną osobą, czuć się ze sobą lepiej i poprawić jakość swojego myślenia
 2. Zrzucam 5 kilogramów, aby mieć większą energię, czuć się i wyglądać lepiej
 3. Przestaję oglądać TV a w miejsce tego zaczynam czytać pożyteczne książki nt. rozwoju osobistego

Jeżeli to ćwiczenie Ci odpowiada kontynuuj wypisywanie kolejnych elementów. Cele są tym dla umysłu czym nawigacja dla okrętu a samoświadomość to początek rozwoju.

PS. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o rzeźbie Dawida (Wikipedia)

PS2. Jeżeli wpis w jakikolwiek sposób Cię poruszył to proszę dodaj poniżej swój komentarz 🙂


12 Komentarzy

 • przemek 11 listopada 2015 at 13:41

  Świetnie napisane.

  Zapisz
 • Leszek Z. 11 listopada 2015 at 18:01

  Z ciekawością czekam na ciąg dalszy

  Zapisz
 • Kryzys 11 listopada 2015 at 22:35

  Ciekawie..krótko, z sensem i ciekawie. A najbardziej mi się podoba „za stary jestem…” i to odrzucam 🙂 Dzięki, Pax

  Zapisz
 • Lidia 11 listopada 2015 at 22:49

  Zapowiada się niezły blog ?

  Zapisz
  • Nikodem Zegzda 14 listopada 2015 at 12:59

   Dziękuję. Mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom 🙂

   Zapisz
 • Kasia 12 listopada 2015 at 07:58

  Kojo! super napisane

  Zapisz
 • sanka 12 listopada 2015 at 20:35

  Jestem pod wrażeniem! Czekam na ciąg dalszy! 🙂

  Zapisz

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.