Blog

Sztuka podejmowania decyzji


Umiejętność podejmowania decyzji jest jednym z kluczowych elementów szczęśliwego życia. Przychodzi ona wielu osobom z wielkim trudem szczególnie wtedy, kiedy wiąże się z podejmowaniem ryzyka i zmianami. Z jednej strony… Czytaj więcej

Umiejętność podejmowania decyzji jest jednym z kluczowych elementów szczęśliwego życia. Przychodzi ona wielu osobom z wielkim trudem szczególnie wtedy, kiedy wiąże się z podejmowaniem ryzyka i zmianami. Z jednej strony każda decyzja jest rozstaniem, ponieważ wiąże się z odcięciem od innych możliwości i wybraniem takiej a nie innej opcji, a z drugiej, ten kto nie podejmuje decyzji- zwyczajnie blokuje swój rozwój.

Theodore Rooseveld powiedział kiedyś:

„O wiele lepiej jest odważyć się na osiąganie wielkich celów,  radować się dużymi sukcesami, nawet jeżeli na drodze do tego poniesiemy wiele porażek, niż ustawić się w szeregu niewymagających wiele od siebie ludzi. Ludzi, którzy nigdy nie doznają ani wielkich radości,  ani wielkich porażek,  ponieważ żyją w szarej strefie, w której ani porażek, ani zwycięstw nie ma.”

Czy znasz tę opowieść?

Płynął kiedyś potok, który dotarł na skraj dużej pustyni. Usłyszał wtedy głos: „Płyń spokojnie dalej”. Lecz potok bał się nowego i nieznanego. Bał się zmian. Wprawdzie zawsze pragnął mieć dużo wody i piękne życie, ale nie chciał się zmienić i ponieść ryzyka. Głos jednak odezwał się znowu: „Jeżeli nie odważysz się zrobić tego kroku, nigdy nie dowiesz się tego, do czego jesteś zdolny. Ufaj po prostu, że w nowej sytuacji dasz sobie radę. Płyń spokojnie dalej”.

Potok zdecydował się płynąć dalej, ale nie czuł się zbyt pewnie. Temperatura na pustyni wzrastała, zrobiło się bardzo gorąco i… potok wyparował.

Unoszące się w górę kropelki wody zbierały się w powietrzu, przekształcały. W końcu stworzyły chmury, które popychane wiatrem, przeleciały ponad pustynią. Chmury wędrowały wiele dni i w końcu, za pustynią dotarły do ogromnego morza. Tam spadł z nich deszcz.

Potok prowadził teraz życie piękniejsze, niż kiedykolwiek mógł to sobie wyobrazić. Pozwalał nieść się przez fale i z radością myślał: „Wielokrotnie zmieniłem formę swego istnienia i pomimo tego jestem teraz bardziej sobą, niż kiedykolwiek do tej pory byłem.

wszystko czego

W tej historii zapisana jest pewna mądrość dotycząca naszego życia. Podjęcie decyzji. Zaryzykowanie pójścia za głosem serca, pragnieniem, pasją i „wypłynięcie na głębię” powoduje, że pomimo początkowego strachu, finalnie znajdujesz się w miejscu, w którym czujesz się dużo lepiej. Jesteś dużo bardziej szczęśliwy i masz dużo więcej możliwości.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy chcesz zostać takim, jakim teraz jesteś? Czy kochasz swój zawód? Czy chcesz nadal się rozwijać i zmieniać swoje życie na lepsze?

Nie porzucaj swoich marzeń i wizji możliwej,  lepszej przyszłości. Możesz wybrać albo trwanie w obecnej strefie komfortu, albo wybrać szansę na bogatszą przyszłość. Nie podejmowanie decyzji też jest decyzją. Stan niezdecydowanie może pochłaniać wiele energii. Nie odkładaj też decyzji na później. Ćwicz swój „mięsień podejmowania decyzji”. Gdy masz problem z podjęciem decyzji zastanów się jaką decyzję podjęłaby na Twoim  miejscu osoba, która jest dla Ciebie autorytetem. Jeżeli jesteś chrześcijaninem możesz zadać sobie pytanie: co w tej sytuacji zrobiłby Jezus?

Możesz także posłużyć się sprawdzonymi metodami podejmowania decyzji. Weźmy pod lupę taki przykład: Dostałeś propozycję podjęcie nowej pracy. Nie jesteś pewien, czy chcesz zmienić obecną. Aby podjąć lepszą decyzję możesz wziąć czystą kartkę papieru i odpowiedzieć sobie pisemnie na 4 pytania:

  1. Jakie są plusy podjęcia nowej pracy?
  2. Jakie są minusy podjęcia nowej  pracy?
  3. Jakie są plusy niepodjęcia nowej pracy?
  4. Jakie są minusy niepodjęcia nowej  pracy?

Odpowiedź na te pytania da Ci jasny obraz sytuacji. Ta metoda czasem bywa lepsza i skuteczniejsza niż proste podzielenie kartki pionową linią na 2 cześci (co również możesz uczynić). Wystarczy, że po lewej stronie wypiszesz „plusy podjęcia nowej pracy” a po prawej „minusy podjęcia nowej pracy”.

Pamiętaj, że w chwili podejmowania decyzji decydujesz o swoim losie! Dlatego bądź odważny i mądry.

Powodzenia!


Zostaw komentarz

Your email address will not be published.