Blog

Jakie są Twoje mocne strony? Zaplanuj swoje cele na 2016 rok ! Część 2


Cześć!

Kontynuujemy naszą przygodę z wyznaczaniem celów na 2016 rok. Jesteśmy już po opisaniu swojego wymarzonego życia (jeżeli wcześniej tego nie robiłeś, to zapraszam do przeczytania i wykonania ćwiczeń z wcześniejszego wpisu), a przed wyznaczeniem… Czytaj więcej

Cześć!

Kontynuujemy naszą przygodę z wyznaczaniem celów na 2016 rok. Jesteśmy już po opisaniu swojego wymarzonego życia (jeżeli wcześniej tego nie robiłeś, to zapraszam do przeczytania i wykonania ćwiczeń z wcześniejszego wpisu), a przed wyznaczeniem konkretnych celów. Zanim jednak to zrobimy, przyjrzyjmy się pewnej bardzo istotnej kwestii…

Chodzi o Twoje naturalne talenty, predyspozycje, pasje i zainteresowania.

Samo wyznaczanie celów jest istotne, ale jeszcze istotniejsze jest to, żeby realizować te cele, które zbliżają Cię do realizacji Twojego indywidualnego potencjału, który jest unikalny dla każdej osoby.

W przeciwnym razie będziesz realizował priorytety i cele innych osób, a nie swoje. Realizując cele, które są Ci niejako „narzucone” przez inne osoby czy zewnętrzne okoliczności (pracodawca, przełożony, środowisko, społeczeństwo itp. itd.) nie będziesz robił tego, co uszczęśliwia Ciebie. Realizowanie celów stanie się wtedy udręką. Jeżeli nie wyznaczysz swoich priorytetów i celów, to będziesz skazany na realizację celów kogoś innego. Jak myślisz: czy ktokolwiek może zaplanować Twoje życie lepiej niż Ty sam? Czy uwzględni Twoje potrzeby, potencjał i marzenia? A może raczej nie będzie miał względem Ciebie zbyt ambitnych planów? Istnieje spore zagrożenie, że ktoś planując za Ciebie będzie chciał Cię „na siłę” uszczęśliwiać proponując szereg warunków, które należy spełnić, abyś mógł wreszcie poczuć się szczęśliwym. Prawdopodobnie zrealizujesz wyznaczone cele, ale nie dadzą Ci one poczucia satysfakcji.

Nie chcesz żeby tak było? Weź sprawy w swoje ręce.  Od samego wyznaczania celów ważniejsza jest świadomość swojej tożsamości (drogi). To, co robisz powinno wynikać z tego kim jesteś, a nie odwrotnie! Jak znaleźć tę drogę pisałem tutaj.

Drugą kluczową kwestią obok unikalnej „misji”, wokół której powinieneś zorganizować swoje cele są Twoje mocne strony. Kiedy ostatnio zastanawiałeś się nad nimi? Czy wykorzystujesz je w swoich codziennych działaniach?

Każdy z nas jest inny. Nie ma drugiej takiej samej osoby na świecie jak Ty. Skoro tak jest, to również droga każdego z nas jest inna. Czasem trochę inna, a czasem radykalnie inna. Tak czy inaczej- kluczowa jest samoświadomość. 

Aby poznać swoje mocne strony możesz skorzystać z różnych szkoleń, książek czy indywidualnego coachingu. Możesz też wykorzystać do tego celu czystą kartkę papieru, zadać sobie kilka pytań i zapisać swoje odpowiedzi.

Właśnie takie ćwiczenie dziś Ci proponuję. Odpowiedz sobie na pytania:

  1. Do jakich zajęć Cię „wyrywa”? Co lubisz robić? Co jest Twoim „konikiem”?
  2. Co sprawia Ci największą radość?
  3. Realizacja jakich zadań przychodzi Ci z łatwością?
  4. Jakie masz pasje i zainteresowania?
  5. Co daje Ci największą satysfakcję i poczucie spełnienia?

Zastanów się i zapisz, jakie kroki mógłbyś podjąć w 2016 roku, aby w większym stopniu wykorzystywać swoje mocne strony (czy to w pracy, czy w czasie wolnym). Będzie to bardzo pomocne przy wyznaczaniu konkretnych celów, czym zajmiemy się w następnym wpisie, już za tydzień.

Pamiętaj o swoich mocnych stronach na co dzień, a drzwi do sukcesu będą stały dla Ciebie otworem!

PS. Następny wpis pojawi się za tydzień. Aby częściej dostawać dawkę inspiracji zapraszam do śledzenia profilu facebookowego jakzyclepiej.info.


Zostaw komentarz

Your email address will not be published.