Blog

8 powodów, dla których warto się szkolić


 
Rozmawiając z przedsiębiorcami, dyrektorami, menedżerami i sprzedawcami często poruszamy kwestię szkoleń i tego, czy warto z nich korzystać. Postanowiłem przedstawić Ci 8 powodów, dla których (według mnie) warto to robić. Tobie pozostawiam ocenę, czy… Czytaj więcej

 

Rozmawiając z przedsiębiorcami, dyrektorami, menedżerami i sprzedawcami często poruszamy kwestię szkoleń i tego, czy warto z nich korzystać. Postanowiłem przedstawić Ci 8 powodów, dla których (według mnie) warto to robić. Tobie pozostawiam ocenę, czy są one przekonujące.

 

[Ten tekst jest transkrypcją filmiku, który znajdziesz poniżej. Jeżeli chcesz, możesz te 
informacje przyswoić na 3 rodzaje: oglądając mnie, czytając oraz słuchając na SoundCloud. 
Video oraz player audio znajdują się poniżej tekstu, na dole tej strony.]

1. Budowanie przewagi konkurencyjnej.

Dzisiaj, na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, firmy wygrywają nie tylko produktami czy usługami. Często są one do siebie zbliżone a konkurencja może mieć do siebie bardzo podobne produkty. O ile produkty można skopiować, technologię można skopiować, to już zachowania ludzi – tych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem i działają w obszarach tzw. momentów prawdy, czyli takich miejsc, w których klient spotyka się z firmą – już nie. To właśnie wyszkoleni ludzie, ludzie, którzy są przygotowani profesjonalni, mili, uśmiechnięci, sympatyczni są najlepszą „wizytówką” i reklamą dla firmy.

2. Najbardziej aktualna i rynkowa wiedza.

To, czego dowiadujemy się z książek, szczególnie tych zagranicznych, niekoniecznie musi mieć pokrycie w polskich realiach. Dla przykładu – polski klient niekoniecznie kupuje w identyczny sposób, jak robią to klienci zachodni. Często pewne – nazwijmy to – techniki czy metody działania są kopiowane właśnie z rynku zachodniego, ale przy polskiej mentalności czy polskim podejściu, które jest inne niż np. amerykańskie, niekoniecznie pewne rzeczy mogą się sprawdzać, a nawet mogą powodować odwrotny efekt do zamierzonego. Aktualna wiedza rynkowa, którą trener przekazuje w trakcie szkolenia, to jest coś, czego nie da się zastąpić wiedzą książkową. Wiedza teoretyczna, jest oczywiście bardzo potrzebna i również zachęcam do tego, żeby ją zdobywać, natomiast szkolenia mają jeszcze jedną dużą przewagę nad taką tradycyjną formą uczenia się…

3. Maksymalne zaangażowanie uczestników.

Jeżeli mówimy o procesie uczenia się, człowiek dorosły uczy się inaczej niż dziecko w szkole. Bardziej potrzebuje doświadczenia empirycznego, potrzebuje przeżycia czegoś, spróbowania, przetestowania czy wykonania pewnych ćwiczeń po to, żeby móc wdrożyć pewne zachowania w swój repertuar działania. Za uczenie się u osób dorosłych odpowiada również układ limbiczny, od którego działania zależy między innymi nasz stan emocjonalny. Jest to bezpośrednio związane z tym, w jaki sposób się zachowujemy. W związku z tym efektem szkolenia jest bardzo często zmiana postawy, czyli nie tylko myślenia, ale także zachowania i działania. Podobnie jak z piłką nożną – jest zupełnie czymś innym oglądanie jej w telewizji a grą na boisku. A skoro już jesteśmy przy analogii do piłki nożnej to powiedzmy jeszcze o kimś równie ważnym jak piłkarze…

4. Trener czyli osoba, która prowadzi szkolenie.

To osoba, która prowadzi uczestników przez cały proces, który jest przemyślany i poukładany w sposób, który pomaga osiągnąć cele szkolenia. Cele szkolenia mogą być różne. Osoba trenera daje feedback, motywuje, pokazuje elementy, które warto poprawić. Wskazuje na to co jest dobre, wzmacnia to i podkreśla, dzięki czemu uczestnik wie, co jest jego mocną stroną, ale również wie, nad czym należy popracować. Dodatkowo, praca w grupie na warsztatach bardzo często powoduje, że informacja zwrotna przekazywana jest także od innych uczestników. Dzięki temu uczestnicy uczą się od siebie nawzajem. Cała mądrość (nie tylko trenera) jest przekazywana i podawana w pigułce każdemu z osobna, dzięki czemu jest to doświadczenie nie tyle jednej osoby, ale każdego uczestnika. I to jest bardzo duże bogactwo, za które firmy płacą duże pieniądze.

5. Zwiększenie efektywności i skuteczność.

Dzięki temu wszystkiemu zwiększamy efektywność i skuteczność, ponieważ dostajemy to, co faktycznie działa. To, co przetrenujemy, to, co przećwiczymy możemy od razu, wychodząc ze szkolenia, włączyć to w swój repertuar i działać lepiej.

6. Integracja w zespole i większa identyfikacja współpracowników z firmą.

Szkolenia to często odskocznia od codziennych obowiązków, połączenie przyjemnego z pożytecznym. Uczymy się, ale z także poznajemy się z innej strony, bardziej od strony prywatnej. Maski, które nosimy w pracy, często opadają a ludzie bardziej poznają się takimi, jakimi są. Często, podczas wykonywania różnych scenek czy ćwiczenia pewnych umiejętności uruchamiają się prawdziwe emocje. Dzięki temu właśnie jesteśmy w stanie się też lepiej poznać.

7. Możliwość poznania nowych osób.

Podobno tylko 5% ludzi na świecie korzysta z różnego rodzaju szkoleń i to są ci najlepsi. Jeżeli przyjeżdżasz gdzieś na jakieś szkolenie otwarte to prawdopodobnie jesteś w elitarnym gronie osób, które generalnie chcą się rozwijać i iść do przodu, a wierz mi, że nie każdy jest nastawiony na rozwój.

8. Inspiracja i wzrost motywacji do dalszego uczenia się.

To może być jeden z dodatkowych efektów szkolenia. Jeżeli szkolenie przeprowadzone jest dobrze, to uczestnicy chcą rozwijać się dalej. Ostatnio, jeden z uczestników mojego szkolenia, Paweł, który jest  dyrektorem w jednej z firm sprzedających i handlujących sprzętem elektronicznym, powiedział: „Nikodem, dzięki Tobie zacząłem czytać książki! Nie wiem jak to zrobiłeś bo do tej pory przeczytałem tylko jedną książkę – Janko Muzykanta!”.

Podsumowując, podałem Ci osiem powodów, dla których warto się szkolić. Zachęcam cię do tego, żebyś wykorzystywał to narzędzie rozwoju siebie i swojej organizacji. Szkoleń na rynku jest bardzo dużo. Masz dużo możliwość wyboru i wyselekcjonowania tego, co będzie najbardziej pożyteczne dla Ciebie i Twoich współpracowników.

 

 

Wersja YouTube:

Wersja Soundcloud:

 

Powodzenia w działaniach!

Nikodem Zegzda

 


Zostaw komentarz

Your email address will not be published.