Blog

18 sposobów rozpoczęcia przemówienia


Musisz zabrać głos publicznie i nie bardzo wiesz jak zacząć? Poznaj 18 sposobów na dobre rozpoczęcie przemówienia:
 

1. Zadaj pytanie: Po co Państwo tutaj przyszli? – Takie pytanie już na początku może dać… Czytaj więcej

Musisz zabrać głos publicznie i nie bardzo wiesz jak zacząć? Poznaj 18 sposobów na dobre rozpoczęcie przemówienia:

 

 • 1. Zadaj pytanie: Po co Państwo tutaj przyszli? – Takie pytanie już na początku może dać Ci obraz tego z kim masz do czynienia, jakie są oczekiwania Twoich słuchaczy, a także buduje dialog między Tobą, a uczestnikami. Możesz też zapytać np. „Kto z Państwa tu obecnych chciałby poznać sposób na zwiększenie swoich dochodów?” itp.

 

 • 2. Nawiąż do aktualnych wydarzeń. Odnieś się do bieżących wydarzeń z pierwszych stron gazet i portali internetowych. Możesz przynieść wydrukowane artykuły, gazetę, tableta czy wyświetlić stronę internetową na prezentacji. Rozpocznij swoje wystąpienie nawiązując do aktualnych wydarzeń, które poprą Twoją tezę. Dla przykładu, gdy pracowałem w branży finansowej wyświetlaliśmy artykuły ze znanych gazet,  w których napisane było o zbliżających się „głodowych” emeryturach, czy braku zabezpieczenia Polaków na przyszłość. Tego typu zabieg od razu uwiarygadnia Twoją wypowiedź i powoduje, że już na samym początku Twoi słuchacze zgadzają się z Tobą, przytakując po cichu: „ma rację, to musi być bardzo istotna kwestia skoro piszą o tym gazety”

 

 • 3. Opowiedz zabawną anegdotę lub dowcip. Uwaga, to może być ryzykowne! Możesz to zrobić, ale pod warunkiem, że Twoje dowcipy są zabawne i nie są to tzw. ” suchary” 😉 Niektóre osoby odpowiednio dobierają dowcipy, dzięki czemu od razu rozładowują atmosferę i wprowadzają słuchaczy w dobry nastrój. Jednak niewłaściwy żart może  spowodować, że ludzie potraktują Twoje wystąpienie z przymrużeniem oka a w skrajnych przypadkach niefortunnie żart może „przekreślić” Cię już na samym początku. Używać bardzo ostrożnie!

 

 • 4. Powiedz, co jest celem Twojego wystąpienia. Po prostu poinformuj, co zamierzasz powiedzieć. Dla przykładu: „Celem mojego wystąpienia jest zaznajomić Państwa z podstawowymi zagadnieniami związanymi z byciem skutecznym liderem. Powiemy sobie, co decyduje o tym, że ktoś miałby uważać Cię za swojego przywódcę”.

 

 • 5. Zaskocz i przykuj uwagę niestandardowym i zabawnym wprowadzeniem. Ja mówiłem na przykład: „Szanowni Państwo. Muszę Państwa zmartwić, bo dzisiejszy dzień może być najsmutniejszym w waszym życiu. Prawdopodobnie zastanawiacie się dlaczego? Otóż jest to dzień, w którym umrze Wasza ostatnia wymówka (tutaj często sala parskała śmiechem). Dziś będziemy rozmawiać o rozwoju osobistym.” Ten tekst wielokrotnie rozbawiał moją publiczność i powodował, że już na wstępie dostawałem od publiczności dużą dozę sympatii.

 

 • 6. Opowiedz o sobie – np. jak ciężko było Ci zacząć w Twojej profesji i co spowodowało, że stoisz tu gdzie stoisz i możesz przemawiać.

 

 • 7. Zbuduj most – powiedz, co upodabnia Cię do publiczności. Możesz to sformułować np. tak: „Ja, tak jak Państwo, na co dzień zajmuję się sprzedażą i dlatego wiem, na jakie wyzwania napotykacie każdego dnia”.

 

 • 8. Opowiedz historię. „Pewnego razu był sobie człowiek, który…” lub „Kiedy byłem małym chłopcem…” Uwielbiamy opowieści, które rozpoczynają się stwierdzeniem „pewnego razu”. Intuicyjnie czujemy, że czeka nas jakaś fascynująca przygoda. Większość bajek zaczyna się słowami „dawno, dawno temu…” lub właśnie „pewnego razu”. Możesz to wykorzystać, aby szybko przykuć uwagę słuchaczy.

 

 • 9. Podziękuj organizatorom. Proste, ale skuteczne. Podziękuj za zaproszenie i za to, że możesz być tam, gdzie jesteś.

 

 • 10. Powiedz pozytywne oświadczenie – poinformuj publiczność o tym, jak bardzo im się spodoba to, co dziś do nich powiesz: „Gratuluję Państwu, że tutaj jesteście. Dziś dowiecie się rzeczy, które w znaczący sposób poprawią jakość Waszego życia.”

 

 • 11. Skomplementuj publiczność. Powiedz: „Należycie Państwo do elity społeczeństwa. Dlaczego? Ponieważ na całym świecie na tego typu spotkania przychodzi ok 5% społeczeństwa, osób, które wiedzą, że należy się rozwijać i dlatego osiągają najlepsze wyniki w swoich dziedzinach.

 

 • 12. Odnieś się do wydarzenia historycznego. „W 1879 roku Thomas Alva Edison opatentował żarówkę. Stało się to początkiem rewolucji stylu życia praktycznie całego globu, a skutki tego odczuwamy do dziś!”

 

 • 13. Powołaj się na dobrze znaną osobę. Dla przykładu: „Steve Jobs powiedział kiedyś, że… ” Wykorzystaj autorytet powszechnie znanej i szanowanej osoby, aby potwierdzić swoją tezę już na początku przemówienia.

 

 • 14. Przywołaj niedawną rozmowę. „Przed moim wystąpieniem rozmawiałem z Panem Janem Kowalskim, który powiedział mi ciekawą rzecz. Pozwólcie Państwo, że się nią podzielę, bo doskonale zilustruje ona to, o czym będę chciał powiedzieć w dalszej części mojego  wystąpienia”

 

 • 15. Przedstaw szokujące fakty. „Szanowni Państwo. Podczas mojego godzinnego wystąpienia na świecie z głodu umrze 625 dzieci. To tragiczne i smutne statystki przekazane nam przez Polską Akcję Humanitarną. Co możemy zrobić, aby te liczby nie były aż tak zatrważające?”

 

 • 16. Zacytuj wyniki badań. Podaj fakty i powołaj się na źródła.

 

 • 17. Przeprowadź sondaż. Zadaj pytania „Ile osób na sali prowadzi własną firmę?” Kto z Państwa ma dzieci?” itp. Te dane to dla Ciebie cenne źródło informacji o Twoim audytorium. Możesz to wykorzystać później w swoim przemówieniu.

 

 • 18. Spraw, by uczestnicy poznali się wzajemnie i chwilę ze sobą porozmawiali. To dobry sposób na przełamanie lodów i integrację pomiędzy uczestnikami. Powiedz coś w stylu: „Popatrz na swojego sąsiada po swojej prawej i lewej stronie, przedstaw się mu i powiedz czym się zajmujesz.”

 

Właśnie zapoznałeś się z 18 sposobami na rozpoczęcie przemówienia. Wybierz te, które najbardziej Ci się spodobają i jeżeli masz ochotę, to wykorzystaj je przy najbliższej okazji.

Powodzenia!

PS. Czy jesteś już zapisany do mojego newslettara? Jeżeli nie, to zrób to teraz i otrzymaj darmowe workbooki, informacje o nowościach, zniżki oraz dodatkową wartość. Możesz się zapisać klikając tutaj.


2 Komentarzy

 • Hubert152 21 grudnia 2016 at 10:46

  Wspanialy blog. Super ze znalazlem te strone. Doceniam wysilek wlozony w tworzenie bloga i oczekuje na aktualizacje. Pozdrawiam!

  Zapisz
  • Nikodem Zegzda 22 grudnia 2016 at 09:10

   Bardzo dziękuję za miłe, motywujące słowa. Nowe wpisy już wkrótce 🙂

   Zapisz

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.